Przejdź do treści

Czy trener personalny rozpisuje diety?

  • przez

Jeden trener personalny rozpisuje a inny nie. Ułożenie diety nie jest takie proste, więc tylko nieliczni się tego podejmują.

Stworzenie diety dla klienta to proces pracochłonny i czasochłonny. Poza tym finalny kształt diety rysuje się po kilku korektach i konsultacjach z klientem, dlatego większość trenerów unika pisania diety. Jeśli jednak masz trenera, który się tego podejmuje to przeczytaj jakie są zalety i wady i jak wypada taka dieta w porównaniu z poradą dietetyka.

Zalety diety od trenera

Jeśli trener personalny rozpisze Ci dietę możesz liczyć z tego tytułu na kilka benefitów:

dieta najprawdopodobniej będzie zgodna z poziomem aktywności

dzięki regularnym treningom dieta będzie mogła być często korygowana

spotykając się z trenerem 2-3 razy w tygodniu możesz rozmawiać o swoich spostrzeżeniach związanych z dietą

Zgodność z poziomem aktywności

Niektóre tygodnie Twoich treningów będą intensywniejsze a inne spokojniejsze. To normalne i wręcz wskazane, bo jest to prawidłowa periodyzacja treningu, czyli jego różnicowanie. Jeżeli dbasz o dietę, to ona również powinna być różnicowana przez Twojego trenera, zależnie od ilości pracy wykonanej na treningu. Manipulacja dietą nie kończy się tylko na większej lub mniejszej ilości kalorii. W grę wchodzą przede wszystkim makroskładniki pokarmowe, które będą pełniły nie mniej ważną rolę w Twoim chudnięciu.

Częste korekty

Zmiany w diecie powinny mieć związek z treningiem, co opisałem powyżej, ale również muszą mieć związek z Twoimi ogólnymi spostrzeżeniami. Jeśli po śniadaniu zaproponowanym przez trenera będziesz czuł mdłości albo jedzenie kolacji utrudni Ci zasypianie, to sprawny trener personalny zmieni te składniki Twojego posiłku. Pamiętaj jednak w całym tym procesie, że dieta jest istotną zmianą Twojego sposobu jedzenia i najczęściej potrzebujesz trochę czasu na przyzwyczajenie się, dlatego nie przesadź z oczekiwaniem korekt.

Wymiana spostrzeżeń o diecie

Niektórzy ludzie dopiero podczas treningów i pracy z trenerem, pierwszy raz startują z dietą. Inni są na „diecie” co pół roku. Zdarza się że jest to spora zmiana w życiu i społecznym funkcjonowaniu (koleżanki w pracy codziennie częstują ciastem), dlatego warto opisywać swoje spostrzeżenia i wrażenia. Jeśli Twój trener jest doświadczonym zawodowcem, będzie w stanie Ci pomóc dzięki wskazaniu kilku pomocnych rozwiązań albo strategii radzenia sobie z głodem itp. Nie obawiaj się rozmawiać o swoich odczuciach związanych z dietą.

Dziewczyna wlewa koktajl warzywny do szklanki

Wady trenera przygotowującego dietę

Praca z trenerem w obrębie żywienia jest obciążona pewnymi wadami. Poznaj je, aby wybrać bardziej świadomie:

trener najczęściej wie mniej o diecie od dietetyka

z reguły faworyzuje diety, które sprawdził na „własnej skórze”

zdarza się, że ulega modom

Wie mniej od dietetyka

Nie każdy trener jest dietetykiem, tak samo jak nie każdy dietetyk jest trenerem. Często trener ma jedynie podstawową wiedzę o odżywianiu. Oczywiście wie więcej od „przeciętnego Polaka” ale to jednak może nie wystarczyć. Jeżeli Twój trener nie budzi zaufania w dziedzinie poradnictawa i przygotowanie diety, nie obawiaj się skorzystać z porady dietetyka. W założeniu trener personalny ma posiadać przekrojową wiedzę z zagadnień związanych z kształtowaniem sprawności.

Faworyzuje dietę którą sam stosuje

Wiele razy słyszałem jak trener mówi do swojego klienta, że ta lub inna dieta jest najleszpsza bo sam ją stosuje. No nie tak się nie można. Użyję metafory fryzjera. Gdyby fryzjer obcinał każdego tak samo, bo pasuje do głowy tego fryzjera określona fryzura -to chciałbyś się u niego strzyc? Ja nie. Z dietą jest tak samo. Lubię na śniadanie owsiankę, jednak wiele osób nie lubi. Nie mogę kazać im jej jeść, mimo że jest zdrowa.

Ulega modom dietetycznym

To nie jest wada, jeśli jest nadal jest otwarty na inne opcje i zdrową krytyką ocenia te nowości i mody w dziedzinie dietetyki. Świat mediów i scialów, co kilka miesięcy zachwyca się jaką nową dietą gwiazd i celebrytów. slepe podążanie za publiką powoduje, że na siłowni od pewnego czasu wszyscy są na diecie intermittent fasting. Taka moda-więc tak będzie. Nie ulegaj czemuś bezwarunkowo, poproś o wytłumaczenie dlaczego określona dietami miałby być dobra dla Ciebie. W końcu chodzi o Twoje zadowolenie i satysfakcję.

Podsumowując

Poproś o ułożenie diety tylko jeśli masz pewność, że Twój trener zrobi to dobrze i uwzględni Twoje potrzeby. Nie obawiaj się prosić o korektę niektórych załóżeń dietetycznych. Stale rozmawiaj o swoich spostrzeżeniach i odczuciach. Przypominaj o różnicowaniu diety, ponieważ zbyt monotonna zmęczy Cię i nie przyniesie korzyści. Spróbuj zdobywać wiedzę o diecie, jej wpływie na zdrowie i podstawowych jej komponentach. Nie musisz być specjalistą w tej dziedzinie, ale odrobina wiedzy poprawi świadomość Twoich wyborów. Bądź partnerem do dyskusji ze swoim trenerem, może on też skorzysta na Twojej rosnącej świadomości…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *