Przejdź do treści

Co robi trener personalny ?

  • przez

Pytanie o to co robi trener personalny w swojej pracy może wydawać się trywialne. Jednak dla kogoś kto nie jest w temacie, tak jednak nie jest. Poniżej postaram się przybliżyć temat.

Odpowiedzialność za zdrowie klienta.

Trener personalny nie świadczy zwykłej usługi, ponieważ jego praca może w istotnym i trwałym stopniu wpłynąć na funkcjonowanie innego człowiek. Błędy podczas treningów personalnych mogą znacznie i na długi czas upośledzić działanie Twojego ciała np. poprzez długotrwały ból pleców. W związku z odpowiedzialnością za prawidłowe funkcjonowanie układu ruchu osób trenujących warto poświęcić chwilę na wybór trenera zwłaszcza, że zwód ten nie ma żadnych regulacji prawnych wskazujących odpowiedni poziom wykształcenia etc.

Co zatem robi trener w swojej pracy ?

Praca trenera personalnego sprowadza się do kilku podstawowych zadań.

  • wywiad z klientem dotyczący jego oczekiwań dotyczących treningów
  • testowanie sprawności motorycznej klienta
  • dobranie odpowiedniego treningu, który będzie odpowiedzią na cele klienta i jego możliwości fizyczne oraz psychiczne
  • nauczenie techniki ćwiczeń
  • monitorowanie postępów i motywowanie

Dodatkowym atrybutem trenera będzie możliwość ułożenia diety lub wskazówki dietetyczne oraz praca z nawykami żywieniowymi.

No dużo tego. Być może teraz rozumiesz czemu trener to nie jest koleś, który tylko stoi obok Ciebie i gapi się w telefon gdy Ty dźwigasz ciężary.

Mężczyzna trzyma się za głowę z bólu

Mnie też rozbolała głowa…

Wywiad z klientem.

Przychodzisz i siadasz sobie z trenerem na 15-20 min, podczas których powinien on zapytać o kilka rzeczy. O stan zdrowia, przebyte urazy, czas jaki możesz poświęcić na trening. Poza tym dobrze jeśli zapyta Cię o rodzaj pracy, styl życia jaki prowadzisz a także czy regularnie uprawiasz jakiś sport czy raczej jesteś bezczynny. Następnie przedstaw swoje oczekiwania, opisz też przeciwskazania i obawy zwiażane z treningami-jeśli je posiadasz. Tego rodzaju rozeznanie pozwala ukształtować obraz klienta w głowie trenera. Daje to szansę na zoptymalizowanie treningu.

Jeśli zależy Ci na rozwoju, musisz stale podwyższać poprzeczkę, bo trening nie może być ani za łatwy ani zdecydowanie za trudny

Testowanie sprawności klienta.

Na samym początku drogi kliencie będziesz poproszony o zrobienie paru dziwnych ćwiczeń i niestandardowych póz. Służy to temu, żeby poznać Twoje ciało (jak się porusza i jak jest rozciągnięte). Ta swoista prezentacja daje możliwość dostosowania treningu do Twoich możliwości fizycznych, czyli ograniczeń (tak wszyscy je mamy).

Dobranie treningu.

Właściwy trening nie może odpowiadać na potrzeby trenera personalnego tylko na potrzeby i możliwości klienta. Innymi słowy, jeśli ja lubię robić przysiady (które są doskonałym ćwiczeniem ogólnorozwojowym) ale Ciebie bolą podczas wykonywania kolana, to raczej z nich zrezygnujemy. Rozumiesz już? Ćwiczenia się dobiera do celu i klienta, tyko wtedy masz realne szanse na sukces-zresztą przeczytaj tutaj.

Nauka techniki.

Nikt nie umie od samego początku ćwiczyć poprawnie. Nawet najsprawniejsi ludzie potrzebują drobnych wskazówek jak wykonać ćwiczenie. Czasami wystarczy pokazać jeden raz a czasami nawet kilkukrotna prezentacja i opis ćwiczenia nie wystarczają. Wtedy dobry trener wprowadzi rozwiązanie cząstkowe czyli łatwiejsze ćwiczenia lub ich prostsze warianty. Czasami wręcz usunie jakieś ćwiczenie bo zwyczajnie może się okazać zbyt skomplikowane na tym etapie rozwoju.

Śledzenie postępów i korekty.

Trener personalny to nie magik, bywa że się pomyli i trzeba coś zmienić lub ulepszyć. Kiedy indziej klient rozwija się tak szybko, że tempo wprowadzanych zmian powinno być szybsze niż oczekiwane wcześniej. Tak czy inaczej, ocena sytuacji zależy od stałego monitorowania postępów. Jeśli zależy Ci na rozwoju, musisz stale podwyższać poprzeczkę, bo trening nie może być ani za łatwy ani zdecydowanie za trudny. Jeśli coś staje się proste i naturalne do wykonania, to raczej należy to już utrudnić lub skomplikować-właśnie wtedy następuje rozwój.

No dobra, mam wrażenie, że teraz wiesz już trochę więcej o tym co robi trener personalny w pracy. Nie można powiedzieć, że jest to praca bardzo skomplikowana i wymagająca nadprzyrodzonych umiejętności. Z drugiej strony na pewno nie jest tak, że każdy kolega, który parę lat ćwiczy na siłce będzie w stanie pomóc Ci w rozwoju. W pewnym sensie, trener personalny jest pedagogiem osób dorosłych a trening to taki Wf dla wapniaków he he…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *