Wykonując zawód trenera personalnego, kurs, który skończysz jest absolutnym „must have”, ale czy wystarczy?
Zawód trenera personalnego ugruntował się już na arenie usług świadczonych innym ludziom. Stale rozwijający się rynek usług health and fitness ciągle wsysa kolejne osoby, które dbają o Twój dobrostan i dobry wygląd. Nic dziwnego, XXI wiek narzuca wysokie wymagania w obszarze produktywności i dobrego wyglądu.
Wymagania prawne
Przypominam, że w Polsce nie ma żadnym prawnych ograniczeń do wykonywania zawodu trenera personalnego, więc tym bardziej odpowiedzialność za poziom wiedzy spoczywa na samym trenerze. Kursy trenerskie są organizowane przez wiele firm i organizacji edukacyjnych, dlatego wybór określnego kursu może okazać się bardzo ważne. Ważne aby wybrać firmę uznaną, z dobrą bazą wykładowców oraz z dużą liczbą zajęć praktycznych.
Wiedza teoretyczna
Kurs składa się w większości z zajęć teoretycznych. Przedmioty, które zawsze wchodzą w skład kursu to anatomia, fizjologia treningu, podstawy diety. Dodatkowo w programie są wykłady z psychologi sportu, planowania treningu, biomechaniki ruchu. Ważne jest aby kurs miał charakter stacjonarny, ponieważ wiedza przekazywana bezpośrednio ma chyba większą moc oddziaływania na umysł studenta…
Zajęcia praktyczne
Sporo kursów oferuje zajęcia praktyczne na siłowni co ewidentnie podnosi status zajęć. Jednakże bardzo wiele zależy w tej materi od wykładowców. W obszarze wcześniej wspominanej fizjologi czy anatomi, można wspierać się różnymi książkami, o tyle podczas nauki poprawnej techniki większość kursantów skazana jest na prowadzącego. Z tego powodu jego umiejętności merytoryczne okazują się kluczowe.
Samorozwój trenera
Jak widzisz w powyższym przykładzie sam kurs, nie zrobi dobrego trenera personalnego nawet gdyby kosztował milon monet. Każdy trener powinien się dalej rozwijać. Jak to zrobić ? Podstawą rozwoju dla trenera są własne treningi oraz eksperymenty z dietą. Większość trenerów to pasjonaci, więc treningi sprawiają im radość, aczkolwiek wyzwaniem jest obiektywizacja wyników. Ślepe podążanie za modami i trendami będzie zgubne.
Kontakty z innymi specjalistami
Rozwijające dla każdego trenera, będą kontakty z innymi trenerami, fizjoterapeutami a także trenerami sztuk walki itp. Im więcej różnych podejść do treningu oraz pracy z klientem, tym lepiej. Fitness rozwija się naprawdę żwawo i trudno być we wszystkim na bieżąco. Dlatego możliwość obserwowania kolegów w pracy, jest rozwijająca.
Podejście pedagogiczne
Można sobie żartować, że trener personalny to taki nauczyciel Wf-u dla dorosłych, ale trochę tak jest. Różnica widoczna na pierwszy rzut oka, to poziom cierpliwości i podejście pedagoiczne. Trener musi być cierpliwy w pracy z klientem, chociażby z tego powodu, że efekty pojawiają się później niż u dzieci. Natomiast wymagania rynku, powodują, że bycie spokojnym i stonowanym pedagogiem, zwracającym uwagę na mocne strony klienta bywa nieodzowne jeśli nie chcesz tego klienta stracić.
Indywidualne podejście
Każdy klient jest inny, co oznacza, że program treningowy musi być dostosowany do ich indywidualnych potrzeb. Właśnie z tego powodu ciągłe doskonalenie umiejętności stanowi taki ważny element tej pracy. Kurs trenera personalnego może dostarczyć ogólnych wytycznych, ale to doświadczenie i umiejętność analizy sytuacji pozwalają na tworzenie spersonalizowanych planów treningowych.
Trenerzy muszą brać pod uwagę nie tylko cele fitnessowe klientów, ale także ich stan zdrowia, poziom sprawności oraz preferencje. Wiedza tego rodzaju nie pojawia się od razu, ale tylko systematyczność i otwartość pozwalają ją zdobyć.
Niezasłużony sukces
Bywa, że trener jest kiepski a klient zadowolony. Wynika to najczęściej z tego, że tenże klient ma niewielkie lub żadne porównanie z innym trenerem. Każda kobieta jest w stanie wymienić cechy dobrego fryzjera. Dlatego, że chodzi do salonu co kilka tygodni i w swoimżyciu „przerobiła” już kilku fryzjerów. Ma porównanie. Niekoniecznie namawiam Cię do spróbowania pracy z róznymi trenerami, ale miej otwarty umysł i nie oceniaj zbyt szybko.
Podsumowanie
Kurs trenera personalnego jest ważnym krokiem, aby osiągnąć sukces w tym zawodzie. Aczkolwiek tylko ciągła praca w dziedzinie fizjologi treningu, stosowania diety i psychologi sportu rozwinie trenera dostatecznie. Z drugiej strony, to zawód w którym empatia, samoświadomość i intuicja ogrywają bardzo ważną rolę. Czasami samo wrażenie, wynikające ze skupienia w pracy pozwala na dobrą interwencję w aparat ruchu.
Wiedza teoretyczna, umiejętności praktyczne, doświadczenie, rozwój osobisty, umiejętność motywacji, indywidualizacja treningów oraz współpraca z innymi specjalistami to elementy, które wspólnie decydują o skuteczności trenera personalnego. Dlatego, dla tych, którzy pragną z powodzeniem pracować w tej dziedzinie, kluczowe będzie nieustanne dążenie do doskonałości i rozwijanie swoich kompetencji.